5837 de cazuri la nivel national! Capitala are din nou peste 1000 si a ajuns la 6,13/1000 de locuitori!

GCS informează că până duminică, 22 noiembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 418.645 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

295.148 de pacienți au fost declarați vindecați până în prezent.

Din păcate, chiar dacă la general au fost raportate mai pușine cazuri, cum s eîntâmplă în zilele de weekend, județe precum Sibiu, Prahova, Brașov (609), Iași, Ilfov rămân cu un număr destul de mare de cazuri noi. În ceea ce privește capitala, este îngrijorător că de zile în șir zilnic sunt raportate mult peste 1000 de cazuri, aici rata de infectare ajungând la 6,13/1000 de locuitori.

Totuși, este de remarcat și faptul că Gorj, Harghita, Covasna, Hunedoara au raportat sub… 30 de cazuri noi fiecare!

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 5.837 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba89741416,21
2.Arad100381715,84
3.Argeș118083124,83
4.Bacău118322092,68
5.Bihor125831895,12
6.Bistrița-Năsăud52741554,13
7.Botoșani5344922,53
8.Brașov166916097,01
9.Brăila50451083,25
10.Buzău5956812,52
11.Caraș-Severin4260372,76
12.Călărași36181093,14
13.Cluj189162837,06
14.Constanța135932496,42
15.Covasna3732273,46
16.Dâmbovița102211843,71
17.Dolj109271503,33
18.Galați90301772,73
19.Giurgiu35151402,54
20.Gorj4036291,67
21.Harghita4363241,88
22.Hunedoara7629283,6
23.Ialomița38991213,23
24.Iași174623123,08
25.Ilfov127763778,17
26.Maramureș7631873,13
27.Mehedinți3509512,93
28.Mureș108262034,85
29.Neamț87741312,36
30.Olt65081601,91
31.Prahova171303994,54
32.Satu Mare47881705,04
33.Sălaj5164684,44
34.Sibiu124293498,62
35.Suceava12280832,23
36.Teleorman4954642,77
37.Timiș171792075,73
38.Tulcea2991513,31
39.Vaslui69931122,07
40.Vâlcea7375762,91
41.Vrancea4905761,97
42.Mun. București5840512226,13
43.Cazuri noi nealocate pe județe5282*-1986 
 TOTAL418.6455.837 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 881 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA18
2ARAD25
3ARGEŞ13
4BACĂU6
5BIHOR15
6BISTRIŢA-NĂSĂUD15
7BOTOŞANI9
8BRAŞOV36
9BRĂILA6
10BUZĂU11
11CARAŞ-SEVERIN 0
12CĂLĂRAŞI29
13CLUJ10
14CONSTANŢA28
15COVASNA107
16DÂMBOVIŢA25
17DOLJ35
18GALAŢI16
19GIURGIU14
20GORJ8
21HARGHITA3
22HUNEDOARA14
23IALOMIŢA3
24IAŞI89
25ILFOV22
26MARAMUREŞ9
27MEHEDINŢI3
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI79
29MUREŞ21
30NEAMŢ11
31OLT8
32PRAHOVA39
33SATU MARE7
34SĂLAJ4
35SIBIU58
36SUCEAVA13
37TELEORMAN17
38TIMIŞ17
39TULCEA3
40VASLUI12
41VÂLCEA6
42VRANCEA17
 Total881

Până astăzi, 10.047 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 21.11.2020 (10:00) – 22.11.2020 (10:00) au fost raportate 131 de decese (69 bărbați și 62 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor,  Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Caraș-Severin, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Harghita, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Prahova,  Sibiu, Sălaj, Suceava, Teleorman, Timiș, Vâlcea, Vaslui și Vrancea.

Dintre acestea, 2 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 de ani,10 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 32 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 56 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 31 decese la categoria de peste 80 de ani.

125 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 4 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 2 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 13.492. Dintre acestea, 1.174 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 3.898.743  teste. Dintre acestea, 20.790 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 13.258 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 7.532 la cerere.

Pe teritoriul României, 47.525 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 12.587 de  persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 74.922 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 15 persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 3.588 de apeluri la numărul unic de urgență 112.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 21 noiembrie a.c., 7.208 sancţiuni contravenţionale, în valoare de 1.175.680 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost constatate, ieri, 3 infracțiuni pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 6.864  de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 1.935 în Italia, 1.253 în Spania, 124 în Franța, 3.018 în Germania, 167 în Marea Britanie, 36 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 4 în SUA,  123 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 8 în Elveția, 3 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 93 în Grecia, 10 în Cipru, 2 în India, 2 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite și câte unul  în Argentina, Tunisia, Irlanda, Luxemburg, Malta, Brazilia, Bulgaria, Kazakhstan, Suedia, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia și Egipt. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 126 de cetățeni români aflați în străinătate, 31 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 11 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, unul în Suedia, unul în Elveția, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo și unul în Grecia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 797 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg și unul în Tunisia.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.