9005 cazuri noi in tara! Cu 1355, capitala ajunge la peste 63.000 de bucuresteni infectati de la debutul pandemiei!

GCS informează că, până joi, 26 noiembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 449.349 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

Potrivit informațiilor oficiale, 323.514 pacienți au fost declarați vindecați până azi.

Cu toate că ciferele rămân de ordinul miilor la capitolul „cazuri noi”, este de remarcat că azi, spre exemplu, au fost raportate cu peste 700 de cazuri noi mai puține comparativ cu ziua precedentă.

Rămân, însă, județe cu cifre ridicate, cum ar fi Constanța- 644, Cluj- 551, Brașov- 494, Sibiu- 396, Ilfov- 392… și, în egală măsură, zone întregi sunt încă în carantină. Firește, continuă situațiile critice, mai cu seamă în spitale care au ajuns pur și simplu să amenajeze holuri întregi cu paturi, chiar și pentru bolnavi în stare gravă- bolnavi reali, nu… „de carton”, inventați, cu țipă unii iresponsabili! Asta nu poate decât să ne îndemne să nu mai pierdem nicio secundă în a fi extrem de vigilenți și responsabili, conștienți de pericol și de rolul major al tuturor din comunitate. DEPARTE DE ABERAȚIILE UNORA CARE SE CRED MAI SPECIALIȘTI DECÂT TOȚI MEDICII ȘI CARE IGNORĂ, EFECTIV, SUFERINȚA SEMENILOR, departe de afirmațiile aberante ale unora care susțin că „Totul este pentru „Marea resetare” a lumii, Noua Ordine Mondială, în care omul o să fie doar o unealtă pentru munca fizică, după ce i se vor lua toate drepturile, toate proprietăţile şi după ce o să i se bage în sânge vaccinul, care nu este altceva decât semnul diavolului, despre care scrie în Biblie!

„Noua lume” nu va cuprinde Creştinismul, de aceea există un plan pus în practică încă din urmă cu câţiva ani, de a se discredita preoţii, Biserica în general”. HALUCINANT, pur și simplu!

Concret, în urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 9.005 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba94991365,84
2.Arad106942135,37
3.Argeș126562764,88
4.Bacău124701822,78
5.Bihor134122434,99
6.Bistrița-Năsăud5602993,81
7.Botoșani57701462,5
8.Brașov180214947,02
9.Brăila52551173,24
10.Buzău6260852,5
11.Caraș-Severin4553832,85
12.Călărași3971923,19
13.Cluj205205516,93
14.Constanța155916447,1
15.Covasna40011082,95
16.Dâmbovița108351833,56
17.Dolj115412283,07
18.Galați96321762,88
19.Giurgiu3859662,52
20.Gorj4177181,55
21.Harghita4533741,65
22.Hunedoara83263043,92
23.Ialomița42801153,49
24.Iași188633873,17
25.Ilfov141423925,57
26.Maramureș81331142,93
27.Mehedinți3774693,06
28.Mureș114582124,4
29.Neamț9070902,15
30.Olt69011341,75
31.Prahova180962234,3
32.Satu Mare51831054,74
33.Sălaj5370723,85
34.Sibiu132793967,63
35.Suceava127541382,15
36.Teleorman53371512,7
37.Timiș181903025,36
38.Tulcea33181143,77
39.Vaslui7362902,22
40.Vâlcea76621023,02
41.Vrancea5179711,86
42.București6368913556,56
43.Cazuri noi nealocate pe județe6131*-145 
 TOTAL449.3499.005 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.338 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA20
2ARAD35
3ARGEŞ42
4BACĂU23
5BIHOR26
6BISTRIŢA-NĂSĂUD8
7BOTOŞANI28
8BRĂILA7
9BRAŞOV55
10BUZĂU8
11CĂLĂRAŞI20
12CARAŞ-SEVERIN25
13CLUJ35
14CONSTANŢA61
15COVASNA5
16DÂMBOVIŢA36
17DOLJ31
18GALAŢI36
19GIURGIU16
20GORJ20
21HARGHITA9
22HUNEDOARA32
23IALOMIŢA15
24IAŞI86
25ILFOV50
26MARAMUREŞ13
27MEHEDINŢI10
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI189
29MUREŞ33
30NEAMŢ35
31OLT34
32PRAHOVA33
33SĂLAJ13
34SATU MARE58
35SIBIU49
36SUCEAVA26
37TELEORMAN19
38TIMIŞ45
39TULCEA8
40VÂLCEA9
41VASLUI17
42VRANCEA18
 TOTAL1338

Până astăzi, 10.712 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 25.11.2020 (10:00) – 26.11.2020 (10:00) au fost raportate 171 de decese (105 bărbați și 66 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele Alba, Argeș, Arad, Bacău, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Călărași,  Caraș-Severin, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Ialomița, Iași, Maramureș, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Sibiu, Suceava, Timiș, Vâlcea, Vaslui, Vrancea și Municipiul București.

Dintre acestea, 5 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 ani, 22 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 34 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 57 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 53 decese la categoria de peste 80 de ani.

163 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 4 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 4 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 13.248. Dintre acestea, 1.226 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 4.011.887 de teste. Dintre acestea, 36.271 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 22.829 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 13.442 la cerere.

De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 620 de   teste prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 26 noiembrie.

Pe teritoriul României, 48.458 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 12.376 de  persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 70.873 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 58 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 5.095 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 716 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 25 noiembrie a.c., 6.652 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 1.090.675 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost constatate, ieri, 4 infracțiuni pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 6.875  de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 1.935 în Italia, 1.253 în Spania, 124 în Franța, 3.018 în Germania, 167 în Marea Britanie, 36 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 4 în SUA,  123 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 8 în Elveția, 3 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 93 în Grecia, 10 în Cipru, 2 în India, 2 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 11 în Republica Moldova și câte unul  în Argentina, Tunisia, Irlanda, Luxemburg, Malta, Brazilia, Bulgaria, Kazakhstan, Suedia, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia și Egipt. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 126 de cetățeni români aflați în străinătate, 31 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 11 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, unul în Suedia, unul în Elveția, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo și unul în Grecia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 797 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg și unul în Tunisia.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.