9460 de cazuri noi la nivel national! Capitala a ajuns la 5,18 rata de infectare si un judet la peste 8! SITUATIA RAMANE GRAVA!

GCS informează că până sâmbătă, 14 noiembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 353.185 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

Până în prezent, 239.051 de pacienți au fost declarați vindecați.

NU E BINE! Sunt, în continuare, multe județe unde situația rămâne alarmantă: Sibiu, Alba, Bihor, Cluj, Brașov, Ilfov, Prahova, Sălaj, Constanța… Să nu mai vorbim și de capitală, unde azi sunt raportate peste 1200 de cazuri noi! „EI ȘI CE?”

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 9.460 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba76452385,98
2.Arad83962435,6
3.Argeș95652343,18
4.Bacău104231822,35
5.Bihor105223735,95
6.Bistrița-Năsăud43931694,21
7.Botoșani4643842,76
8.Brașov139324155,71
9.Brăila43142002,4
10.Buzău51941032,26
11.Caraș-Severin3659872,8
12.Călărași2749732,27
13.Cluj154686017,66
14.Constanța101503134,76
15.Covasna3216963,47
16.Dâmbovița87361903,37
17.Dolj96012783,71
18.Galați78081122,00
19.Giurgiu28021012,27
20.Gorj3707641,92
21.Harghita4000512,8
22.Hunedoara64311373,2
23.Ialomița3207782,78
24.Iași147823732,92
25.Ilfov99944204,98
26.Maramureș66741083,8
27.Mehedinți2908692,37
28.Mureș88083515,28
29.Neamț7846522,49
30.Olt53711731,89
31.Prahova143923363,87
32.Satu Mare35541353,98
33.Sălaj4532955,97
34.Sibiu99614268,17
35.Suceava112931992,2
36.Teleorman43531192,84
37.Timiș145913976,63
38.Tulcea2155932,15
39.Vaslui6208821,88
40.Vâlcea66031063,15
41.Vrancea4336851,61
42.București4905612745,18
43.Cazuri noi nealocate pe județe5207145 
 TOTAL353.1859.460 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.434 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA37
2ARAD47
3ARGEŞ32
4BACĂU23
5BIHOR27
6BISTRIŢA-NĂSĂUD24
7BOTOŞANI21
8BRĂILA44
9BRAŞOV47
10BUZĂU6
11CĂLĂRAŞI18
12CARAŞ-SEVERIN27
13CLUJ47
14CONSTANŢA73
15COVASNA8
16DÂMBOVIŢA14
17DIN STRAINATATE2
18DOLJ17
19GALAŢI15
20GIURGIU3
21GORJ25
22HARGHITA8
23HUNEDOARA89
24IALOMIŢA18
25IAŞI80
26ILFOV35
27MARAMUREŞ17
28MEHEDINŢI13
29MUNICIPIUL BUCUREŞTI203
30MUREŞ30
31NEAMŢ28
32OLT48
33PRAHOVA28
34SĂLAJ13
35SATU MARE41
36SIBIU61
37SUCEAVA28
38TELEORMAN18
39TIMIŞ65
40TULCEA7
41VÂLCEA14
42VASLUI21
43VRANCEA12
 Total1434

Până astăzi, 8.813 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 13.11.2020 (10:00) – 14.11.2020 (10:00) au fost raportate  129 de decese (73 bărbați și 56 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Argeș, Arad, București, Bacău, Bistrița-Năsăud, Brăila, Botoșani, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Constanța, Covasna, Dolj, Gorj, Galați, Giurgiu, Harghita, Hunedoara, Iași, Mehedinți, Maramureș, Mureș, Olt, Prahova, Sibiu, Sălaj, Satu Mare, Suceava, Timiș, Teleorman, Vâlcea și Vaslui.

Dintre acestea, 3 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 de ani, 5 decese la categoria de vârstă 40-49 de ani, 10 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 31 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 48 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 32 decese la categoria de peste 80 de ani.

120 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități,  6 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 3 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 12.919. Dintre acestea, 1.172 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 3.667.896 de teste. Dintre acestea, 37.040 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 21.204  în baza definiției de caz și a protocolului medical și 15.836 la cerere.

Pe teritoriul României, 48.129 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 13.207  persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 79.532 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 23 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 5.800 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 935 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 13 noiembrie a.c., 7.940 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 1.246.375 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost constatate, ieri, 8 infracțiuni pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 6.862  de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 1.934 în Italia, 1.253 în Spania, 124 în Franța, 3.018 în Germania, 167 în Marea Britanie, 36 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 4 în SUA,  123 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 8 în Elveția, 3 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 93 în Grecia, 9 în Cipru, 2 în India, 2 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite și câte unul  în Argentina, Tunisia, Irlanda, Luxemburg, Malta, Brazilia, Bulgaria, Kazakhstan, Suedia, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia și Egipt. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 126 de cetățeni români aflați în străinătate, 31 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 11 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, unul în Suedia, unul în Elveția, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo și unul în Grecia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 797 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg și unul în Tunisia.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.