Bucurestiul – regina in Supercupa la handbal: CSM (feminin) si Dinamo (masculin) au cucerit trofeul

Echipele CSM Bucuresti (feminin) si Dinamo Bucuresti (masculin) au reusit sa castige Supercupa Romaniei la handbal, dupa ce au trecut in finalele jucate la Brasov de HCM Ramnicu Valcea (29-23), respectiv Politehnica Timisoara (26-24).

Fără Cristina Neagu, Dragana Cvijic și Elizabeth Omoregie, dar cu toate supervedetele aduse în această vară, „tigroaicele” au codus permanent pe tabela, Cu o singură excepție (13-12, în prima repriză). După pauză, CSM și-a mărit constant avansul și s-a detașat în câștigatoare. Mai mult de-atât, la finalul Supercupei, Crina Pintea a fost declarată MVP-ul partidei.

Nora Mork, aflată la meciul de debut în tricoul CSM-ului, a resimțit dureri în timpul partidei și a fost menajată în ultimele minute.

Pentru CSM următorul meci oficial este cel din deplasare de la Zalău, din prima etapă a „Ligii Florilor”, la 1 septembrie.

SCM Rm. Vâlcea – CSM Bucureşti 23-29 (14-16)

RAMNICU VALCEA: Ciucă, Dumanska, Batinovic – portari; Da Silva 2, Elghaoui 4, Băcăoanu, Adespii 1, Lopez 2, Norgaard 1, Florica, Glibko 4, Zamfirescu, Liscevic 5, Badea, Stamin, Gonzalez 4. Antrenor: Florentin Pera.

CSM BUCURESTI: Dedu 1 gol, Grubisic – portari; Curea 1, Torstenson 2, Lekic 5, Neagu, Mork 4, Perianu 2, Klikovac 2, Constantinescu, Vâlcan, Jipa, Pintea 6, Moisă 3, Grbic 3, Martin. Antrenor: Tomas Ryde.

La masculin, campioana Dinamo s-a impus in fata formatiei Politehnica Timisoara (detinatoarea Cupei) cu scorul de 26-24, la final, Răzvan Gavriloaia fiind declarat MVP-ul meciului, primind un trofeu care-i răsplătește constanța și pasiunea pentru handbal și culorile alb-roșii.

Dinamo: Missaoui, Heidarirad, Lazăr – portari; Dima, Vujic, Alouini 7, Bannour 4, Savenco 1, Asoltanei, Hossu, Negru 3, Gavriloaia 4, Zulfic, Kuduz 6, Mousavi 1. Antrenor: Constantin Ştefan.

Poli Timișoara: Varo, Babasafari – portari; Păiuş, V. Milosevic, Dragas 7, Trif, Neamţu, Pribanic 2, Sadoveac 2, Marijanovic 9, Şomlea, Irimescu, Cîmpan, Fenici 2, Baican, Năstăsie 2. Antrenor: Pero Milosevic.

Dinamo a mai câștigat Supercupa României în 2016 și 2018.