FC Voluntari, victorie in derby-ul Ilfovului din Liga 1

FC Voluntari a castigat derby-ul judetului Ilfov din Liga 1 la fotbal, invingnd astazi, la Clinceni, pe Academica din localitate, cu scorul de 2-1 (1-1). Gazdele au început în forță partida si Adrian Șut a deschis scorul în minutul 8, cu o lovitură de cap din 5 metri. Avantajul a durat doar 5 minute, intrucat Pablo de Lucas l-a lansat pe Simonvski, iar atacantul de la Voluntari s-a descurcat excelent între fundașii centrali ai gazdelor si l-a invins pe portarul Academicii.

Rezultatul la pauză a rămas 1-1, dupa ce Cebotaru a ratat pentru gazde o lovitura de la 11 metri, în minutul 23.La reluare, Marian Căpătînă, căpitanul Voluntariului, a fost mai precis si a transformat un penalty în minutul 55, asa incat Mihai Teja a debutat cu victorie pe banca celor de la FC Voluntari, asa cum a prevestit directorul general a clubului, Robert Gherghe, in emisiunea Dincolo de Arena, realizata de Daniel Lazar.

Sursa foto: gsp.ro