FESTIVALUL INTERNATIONAL DE POEZIE BUCURESTI

Poezie, audiții cu public, lecturi, muzică, spectacole și… iar poezie.

• Ediția a X-a
• 13-19 mai 2019

Poezie, audiții cu public, lecturi, muzică, spectacole și… iar poezie.

Poezie, audiții cu public, lecturi, muzică, spectacole și… iar poezie. Totul într-un amplu eveniment dedicat Măriei Sale, VERSUL!
Poezia este căsătoria realităţii cu idealul, în sufletul poetului. (Bogdan Petriceicu Hașdeu).
Poezia este acea nelinişte, în versuri, din care se naşte liniştea Poetului. (Aneta Timplaru Horghidan).

Organizatori: Primăria Municipiului București, Muzeul Naţional al Literaturii Române din Bucureşti
Proiect cultural finanțat de: Ministerul Culturii și Identității Naționale
Co-organizatori: Institutul Cultural Român,
Biblioteca Centrală Universitară „Carol I”
Parteneri: Biblioteca Metropolitană București, Teatrul Dramaturgilor Români, Ambasada Irlandei la București, Ambasada Rusiei în România, Ambasada Israelului în România, Ambasada Republicii Moldova, Institutul Francez, British Council, Forumul Cultural Austriac, Centrul Ceh, Institutul Balassi – Institutul Maghiar, Institutul Cervantes, Institutul Polonez, Uniunea Sârbilor din România, Universitatea din București, Filiala București a Uniunii Scriitorilor din România, Universitatea Hyperion – Facultatea de Arte, Apollo 111, Tramvaiul 26, Cartierul Creativ, Grapho_mat, Galeria Posibilă, Tranzit.ro/ București, Halucinarium, Corul Național de Cameră „Madrigal – Marin Constantin” și Programul Național Cantus Mundi, Proedus, Euro CulturArt, Clubul UNESCO-Adolescenții, Cafeneaua critică, Asociația Culturală Neuma, Librăriile Humanitas, Teatrul Național Radiofonic, Domeniile Sâmburești, AQUA Carpatica
Librăria Librarium – Teatrul Național București, Bulevardul Nicolae Bălcescu 2
16.00:
Avanpremieră la audiţia cu public a producţiei de teatru radiofonic
Cuvintele lui Iov de Matei Vişniec (adaptarea radiofonică și regia artistică: Mihai Lungeanu),
în prezența dramaturgul Matei Vişniec.
Premiera radiofonică va avea loc joi, 16 mai, ora 22.30, la Radio România Cultural.
Aula Bibliotecii Centrale Universitare „Carol I”, Calea Victoriei 88
18.00:
Lecturi publice de poezie:
Ko Un (Coreea de Sud), Matei Vișniec (Franța/România), Usha Akella (India), Ruxandra Cesereanu (România), Eiléan Ní Chuilleanáin (Irlanda), Jean-Marc Desgent (Canada), Federico Díaz-Granados (Columbia), Teodor Dună (România), Elena Fanailova (Rusia), Dinu Flămând (România), Florin Iaru (România), Aksinia Mihaylova (Bulgaria), Călin-Andrei Mihăilescu (Canada/România), Karin Peschka (Austria), Fiona Sampson (Anglia), Arcadie Suceveanu (Republica Moldova), Jaromír Typlt (Cehia)
Muzica: Adrian Naidin
Moderatori: Dinu Flămând & Cosmin Perța
tranzit.ro/ București, Str. Gazelei 44
19.00:
Prezentare de artist și discuție cu Katalin Ladik
Moderator: Simona Nastac
Muzeul Național al Literaturii Române, Sala „Iosif Naghiu”, Calea Griviței 64-66
19.30:
Spectacol:
Théâtre du Balcon (Avignon)
Cum am dresat un melc pe sânii tăi de Matei Vișniec
Cu: Salvatore Caltabiano
Regia: Serge Barbuscia
JOI, 16 MAI
Liceul Teoretic „Eugen Lovinescu”, Strada Valea lui Mihai 6
11.00:
FIPB = POETRY – FACE TO FACE
Lecturi și dialog cu: Nuno Júdice (Portugalia) și Ioan Es. Pop (România)
Moderator: Flaviu Predescu
Profesori coordonatori: Angela Radu, Georgiana Bărbulescu
Biblioteca Metropolitană București, Strada Tache Ionescu 4
14.00:
Lecturi publice de poezie: Florea Burtan, Aura Christi, Nicoleta Milea, Maria Postu
Moderator: Horia Gârbea
Aula Bibliotecii Centrale Universitare „Carol I”, Calea Victoriei 88
18.00:
Lecturi publice de poezie:
Juan Carlos Abril (Spania), Gale Burns (Anglia), Magda Cârneci (România), Svetlana Cârstean (România), Dan Coman (România), Krystyna Dabrowska (Polonia), Czeslaw Dźwigaj (Polonia), Nuno Júdice (Portugalia), Dennis Maloney (SUA), Riri-Sylvia Manor (Israel/România), Thomas McCarthy (Irlanda), Albert Mestres (Spania), Adam Puslojić (Serbia), Zurab Rtveliashvili (Georgia/Suedia), Hellmut Seiler (Germania/România), Chris Tănăsescu (Transnational), Andrei Zanca (Germania/România), Cosmin Perța (România)
Muzica: Sorina Rotaru (voce), Alexandru Olteanu (pian)
Moderatori: Dinu Flămând & Cosmin Perța
Muzeul Național al Literaturii Române, Strada Nicolae Crețulescu 8
19.00:
Cafeneaua critică
Lansarea numărului dedicat lui Michel Deguy de revista Secolul 21
Participă: Michel Deguy (Franța), Alina Ledeanu, Constantin Abăluță, Mircea Martin, Dumitru Țepeneag
Moderator: Ion Bogdan Lefter
Tramvaiul 26, Strada Cercului 6
20.00:
Lecturi publice de poezie:
Cosmina Moroșan, Tiberiu Neacșu, Oana Ninu, Livia Ștefan
Invitat special: Călin-Andrei Mihăilescu
Moderatori: Cătălina Matei, Andra Rotaru
VINERI, 17 MAI
Colegiul Național „Iulia Hasdeu”, Bulevardul Ferdinand I, nr. 91
11.00:
FIPB = POETRY – FACE TO FACE
Lecturi și dialog cu: Juan Carlos Abril și Albert Mestres (Spania)
Moderator: Flaviu Predescu și Luana Stroe
Profesor coordonator: Dorica Boltașu Nicolae
Muzeul Național al Literaturii Române, Strada Nicolae Crețulescu 8
13.00:
Conferință: De ce este Eminescu cel mai necunoscut mare poet național european?, susținută de Adrian George Sahlean
Eveniment realizat cu sprijinul Institutului Cultural Român
Muzeul Național al Literaturii Române, Strada Nicolae Crețulescu 8
15.00:
Lansare în prezența autorului
Cerul, în direct de Adam Puslojić, Editura Tracus Arte, 2019
Prezintă: Dan Mircea Cipariu
Biblioteca Metropolitană București, Strada Tache Ionescu 4
16.00:
Lecturi publice de poezie:
Valentin Busuioc, George Daragiu, Denisa Duran, Nicoleta Popa, Theodor Răpan
Moderator: Horia Gârbea
Muzeul Național al Literaturii Române, Strada Nicolae Crețulescu 8
17.00:
Lansarea albumului semnat de Czeslaw Dźwigaj (Polonia)
Prezintă: Nicolae Mareș, Dan Mircea Cipariu
Aula Bibliotecii Centrale Universitare „Carol I”, Calea Victoriei 88
18.00:
Lecturi publice de poezie:
Michel Deguy, Marilyne Bertoncini, Claudiu Soare, Werner Lambersy,
Rodica Draghincescu, Françoise Coulmin, Laurine Rousselet, Guy Goffette (Franța)
Muzica: Nadia Trohin (voce), Mircea Tiberian (pian)
Moderator: Călin-Andrei Mihăilescu
Eveniment etichetat de Sezonul România – Franța
Apollo 111, Str. Ion Brezoianu 23-25 (Palatul Universul, Corp B, subsol)
19.30:
Euphonia, seară de poezie experimentală
Curator: Simona Nastac (Anglia/România)
Invitați: Serena Braida (Italia), Iris Colomb (Franța), Brandon Downing (SUA),
Katalin Ladik (Ungaria), Michael O’Mahony (Irlanda), OTTARAS (Taras Mashtalir, Rusia & Ottar Ormstad, Norvegia), Robert Prosser (Austria), Claudiu Komartin (România)
Moderator: Svetlana Cârstean
Halucinarium, Calea Giulești 14, etaj 4
20.00:
Performance:
Serge Pey & Chiara Mulas (Franța)
Eveniment etichetat de Sezonul România – Franța
Tramvaiul 26, Strada Cercului 6
20.00:
Lecturi publice de poezie:
Vasile Leac, Iuliana Lungu, Ioana Miron, Adriana Teodorescu
Invitați speciali: Ion Mureșan și Dumitru Crudu
Moderatori: Cătălina Matei, Andra Rotaru
SÂMBĂTĂ, 18 MAI
Noaptea muzeelor 2019
Sediul expozițional MNLR – expoziția de bază, Str. Nicolae Crețulescu 8,
program: 10.00 – 02.00
Casa Memorială „Tudor Arghezi – Mărțișor”, Str. Mărțișor 26,
program: 10.00 – 22.00
Casa Memorială „George și Agatha Bacovia”, Str. George Bacovia 63,
program: 10.00 – 20.00
Casa Memorială „Ion Minulescu – Claudia Millian”, Blvd. Dr. Gheorghe Marinescu 19, program: 10.00 – 20.00
Casa Memorială „Liviu și Fanny Liviu Rebreanu”, Blvd. Dr. Gheorghe Marinescu 19, program: 10.00 – 20.00
Casa Memorială „Anton Pann”, Str. Anton Pann 20,
program: 10.00 – 20.00
Muzeul Național al Literaturii Române, Strada Nicolae Crețulescu 8
12.00:
Întâlnire cu Michel Deguy (Franța), Eugen Simion, Mircea Martin, Dumitru Țepeneag, Ion Mureșan (România)
Moderator: Ioan Cristescu
Muzeul Național al Literaturii Române, Strada Nicolae Crețulescu 8
16.00:
Lansare: Femeia albastră (volum bilingv) de Clara Mărgineanu
Prezintă: Clara Mărgineanu, Adrian George Sahlean, George Volceanov, Ștefan Mitroi, Ovidiu Mihăilescu, Martha Maria Mocanu
Londohome, Strada General David Praporgescu 31
18.00:
Lecturi publice de poezie:
Raluca Ialomițeanu, Ovidiu Komlod, Alexandru Nathan Moisii, Luca Ștefan Ouatu, Monica Stoica, Veronica Ștefaneț
Moderator: Claudiu Komartin
Muzeul Național al Literaturii Române, Calea Griviței 64-66
19.00:
Vernisajul expoziției Cele mai frumoase cărțila MNLR
Organizatori Grapho_mat & Galeria Posibilă în parteneriat cu MNLR și RDW.
Cele mai frumoase cărți din România este un proiect cultural cu desfășurare anuală — ajuns la a 7-a ediție în 2018 — dedicat dimensiunii vizuale a cărții care a reușit să restituie designului de carte rolul de reper în relația cu cititorul. La fiecare ediție CMFC, după decernarea premiilor, cărțile nominalizate și câștigătoare încep un calendar de itinerări naționale și internaționale pentru a promova concursul și a atinge un public cât mai larg. Cu ocazia Creative Quarter Design Festival și a Nopții Muzeelor, o selecție din shortlist-ul din 2018 va fi expusă într-un nou context, la Muzeul Național al Literaturii Române. O replică mai mică a expoziției din Decembrie, cu același mobilier modular conceput pentru itinerarea pe tot parcursul anului. „Cărți. Cum să expui cărți? Cum să expui cele mai frumoase cărți? Cărțile trebuie privite, răsfoite la înălțimea potrivită, în lumina potrivită, în locul potrivit. Cele mai frumoase cărți călătoresc pentru a fi văzute. Expoziția este mobilă, modulară și neutră, asamblată din materiale de construcții care se găsesc aproape oriunde. Este o intervenție menită să pună în lumină ceea ce trebuie: cărțile.”
Design expo Mihai Popescu
Muzeul Național al Literaturii Române, Strada Nicolae Crețulescu 8 – Grădină
Maraton muzical
18.00: Concert Maria Gheorghiu
19.00: Concert Ovidiu Mihăilescu
20.00: Concert Florin Chilian
21.00: „Muzica Micului Paris” cu Diana Tudor
Muzeul Național al Literaturii Române, Strada Nicolae Crețulescu 8 – Mansardă/Demisol
Ateliere pentru copii & adolescenți
18.00: În căutarea pisissicității: atelier de povestit povești cu și despre pisici (7-9 ani), susținut de Ioana Irinciuc și Gabriela Toma
19.30: Pictează cu lumină: atelier de fotografie (9-16 ani), susținut de Daniel Ciobanu
21.00: Atelier de teatru pentru copii (9-12 ani), susținut de prof. Răzvan Popa
Muzeul Național al Literaturii Române, Strada Nicolae Crețulescu 8
Statui vivante
20.00 – 20.40; 21.00 – 21.40; 22.00 – 22.40: Regina Maria, Teatrul Masca
20.10 – 20.50; 21.10 – 21.50; 22.10 – 22.50): Paraschiva, Teatrul Masca
Muzeul Colecțiilor de Artă, Calea Victoriei 111
19.45:
Corul Național de Cameră „Madrigal – Marin Constantin” & Programul Național Cantus Mundi prezintă
Cel mai mic muzeu din România
SPAȚII EXPUNERE
Muzeul Țăranului Român
Muzeul Național de Istorie Naturală Grigore Antipa
Muzeul Național George Enescu
Muzeul Colecțiilor de Artă
BCU – Arealul Statuii ecvestre
Muzeul Municipiului București – Palatul Suțu
Aula Bibliotecii Centrale Universitare „Carol I”, Calea Victoriei 88
20.00:
Maratonul de Poezie şi Jazz, ediţia a XI-a, eveniment care marchează prin poezie, blues şi jazz Noaptea Europeană a Muzeelor
Invitat special: Luis García Montero (Spania)
Invitați: Magda Cârneci, Laura Dan, Mina Decu, Irina-Roxana Georgescu, Cătălina Matei, Simona Popescu, Andra Rotaru, Livia Roșca, Romulus Bucur, Florin Dumitrescu, Sorin Gherguț, Andrei Novac, Dan Pleșa, Bogdan O. Popescu, Adrian Suciu, Robert Șerban
Muzica: Maria Răducanu (voce) & Pedro Negrescu (contrabas) & Sorin Terinte (pian)
Amfitrion: Dan Mircea Cipariu
Producător: Anamaria Spătaru
Muzeul Național al Literaturii Române, Strada Nicolae Crețulescu 8 – Mansardă
24.00:
Piesa de la miezul nopții: „A(m) iubi(t) iubirea”
Adaptare după Nina Cassian. Spectacol de Cătălina Buzoianu și Roxana Guttman
Cu: Roxana Guttman, Mihai Nițu și Naomi Guttman
DUMINICĂ, 19 MAI
Muzeul Național al Literaturii Române, Strada Nicolae Crețulescu 8
11.00:
Masa rotundă Traducerea literară, între world literature și global market
Invitați: Luis García Montero (Spania), Juan Carlos Abril (Spania), Gabriela Adameșteanu (România), Gaston Bellemare (Canada), Nicolas Cavaillès (Franța), Denisa Comănescu (România), Dennis Maloney (SUA), Cătălina Matei (România), Bruno Mazzoni (Italia), Hellmut Seiler (România/Germania), Tzveta Sofronieva (Bulgaria/Germania), Chris Tănăsescu (Transnational)
Moderator: Bogdan Alexandru Stănescu
Muzeul Național al Literaturii Române, Strada Nicolae Crețulescu 8
17.00:
Lansare: romanul Guantanamo de Radu Sergiu Ruba,
apărut la Editura Tracus Arte
Muzeul Național al Literaturii Române, Strada Nicolae Crețulescu 8
18.00:
Închiderea festivalului
Invitați: Guido Mazzoni (Italia), Moni Stănilă, Alexandru Vakulovski, Adrian Alui Gheorghe, Nichita Danilov, Gellu Dorian, Andrei Dosa, Robert Elekes, Ioan Matiuț, Ion Mureșan, Dumitru Păcuraru, Alina Purcaru, Radu Sergiu Ruba, Cassian Maria Spiridon, Lucian Vasiliu, George Vulturescu
Muzica: Formația Trei Parale
Moderatori: Ioan Cristescu și Ioan Groșan
Tramvaiul 26, Strada Cercului 6
19.30:
Lecturi publice de poezie:
Irina Temneanu, Moni Stănilă, Alexandru Vakulovski, Ioana Vintilă
Moderator: Claudiu Komartin
Echipa de proiect:
Ioan Cristescu – Manager, Muzeul Național al Literaturii Române. Selecție poeți români
Dinu Flămând – Selecție poeți străini
Horia Gârbea, Claudiu Komartin, Cătălina Matei, Andra Rotaru – Selecție poeți români
Dan Mircea Cipariu – Coordonator Maratonul de Poezie și Jazz
Simona Nastac – Curator Euphonia
Andreea Drăghicescu, Gabriela Mareş – Coordonatori PR, Muzeul Național al Literaturii Române
Andreea Balaban, Ilinca Cristurean, Ioana Mureșan, Loreta Popa – PR, Muzeul Național al Literaturii Române
Alina Ioan – Coordonare activitate editorială, Muzeul Național al Literaturii Române
Luigi Bambulea, Ana-Maria Florea, Iuliana Miu, Oana Oros, Flaviu Predescu, Luana Stroe – Editură și Proiecte culturale, Muzeul Național al Literaturii Române
Ştefania Coşovei – Asistent Manager, Muzeul Național al Literaturii Române
Violeta Vârjoghe – Contabil Șef, Departament Financiar, Muzeul Național al Literaturii Române
Ana Claudia Cencu, Ina Mareș – Departament Financiar, Muzeul Național al Literaturii Române
Eugenia Oprescu – Șef Secție Patrimoniu, Muzeul Național al Literaturii Române
Gabriela Toma – Șef Secție Programe, Muzeul Național al Literaturii Române
Alina Niculescu – Șef Birou Proiecte Culturale, Muzeul Național al Literaturii Române
Leonard Fulău – Șef Birou Conservare/Restaurare, Muzeul Național al Literaturii Române
Mircia Dumitrescu – Ilustrație (sculptură) și viziune grafică FIPB
Petru Șoșa– Viziune grafică și DTP materiale de promovare FIPB 2019
Mugur Grosu – Concepție grafică, afiș Euphonia
Mihai Zgondoiu – Concepție grafică, afiş Maratonul de Poezie și Jazz
Cristina Milca – Tehnoredactare, Muzeul Național al Literaturii Române
Alex Ursu – Multimedia, Muzeul Național al Literaturii Române
Dan Vatamaniuc – Fotograf, Muzeul Național al Literaturii Române
Grigoruț Stoica – Multimedia
Anamaria Spătaru – Producător, Radio România Cultural
Echipa MNLR:
Mioara Anghel, Valentina Anghel, Ștefania Baicu, Paraschiva Baranga, Daniela Băbu, Radu Băieșu, Magda Chiran, Consuela Cioboteanu, Marioara Cânea, Adrian David, Anca Dănilă, Victorița Doicescu, Emil Doicescu, Mirela Feru-Năstase, Anița Grigoriu, Andra Ispas, Mirela Leahu, Marius Manea, Livia Marin, Carmen Mateescu, Virginia Mihai, Marieta Mihăiţă, Maria Mircea, Alexandrina Mocanu, Ileana Muică, Mariana Năstase, Dorothea Nicolescu, Oana Păcurariu, Cristian Păun, Jenica Potop, Gabriela Rotaru, Lelia Spirescu, Corina Stoean, Mădălina Şchiopu, Cristina Titivel, Daniela Tudor, Eugenia Țarălungă, Eugen Văcaru, Mihaela Vraja
Parteneri media:
RFI România, Știrile TVR, Radio România Cultural, Agerpres, Observator cultural, Ziarul Metropolis, Suplimentul de cultură, IqAds, Bookblog, Bookhub, Filme și cărți, Semne bune, O mie de semne, Ceașca de cultură, Verbsdescribeus, Romania Journal, DLITE, Gratuitor, Agenția de carte, Contemporanul, Radio Trinitas, Iqool
Un eveniment reflectat de: TVR
PROGRAM
Expoziții:
„Eli Lotar (1905 – 1969)”
Muzeul Colecțiilor de Artă, Calea Victoriei 111
Program de vizitare:
duminică – miercuri, orele 10.00 – 18.00
sâmbătă, 18 mai, orele 19.00 – 02.00
„Gherasim Luca – Erou limită”
Muzeul Național al Literaturii Române, Calea Griviței 64–66
Program de vizitare:
luni – duminică, orele 10.00 – 18.00
sâmbătă, 18 mai, orele 10.00 – 22.00
„Genica Athanasiou:
muză și parteneră a lui Antonin Artaud”
Galeria Galateca, Str. C. A. Rosetti 2-4
Program de vizitare:
marți – vineri, orele 12.00 – 20.00
sâmbătă, 18 mai, orele 11.00 – 19.00
„România-Franța. Itinerarii culturale
în colecțiile Bibliotecii Academiei Române”
Biblioteca Academiei Române, Calea Victoriei 125
Program de vizitare:
luni – vineri, orele 10.00 – 16.00
„Cele mai frumoase cărți”
Muzeul Național al Literaturii Române, Calea Griviței 64–66
Program de vizitare:
luni – duminică, orele 10.00 – 18.00
sâmbătă, 18 mai, orele 10.00 – 22.00
LUNI, 13 MAI
Școala Centrală, Strada Icoanei 3-5
10.00:
FIPB = POETRY – FACE TO FACE
Lecturi și dialog cu Matei Vișniec
Moderatori: Flaviu Predescu și Luigi Bambulea
Profesor coordonator: Mădălina Scarlat
Aula Bibliotecii Centrale Universitare „Carol I”, Calea Victoriei 88
18.30:
Deschiderea Festivalului Internațional de Poezie București, ediția a X-a
19.00:
Lecturi publice de poezie:
Marco Antonio Campos (Mexic), Daniel Bănulescu, Denisa Comănescu, Ioana Crăciunescu, Caius Dobrescu, Bogdan Ghiu, Nora Iuga, Angela Marinescu, Ioana Nicolaie, Ioan Es. Pop, Radu Vancu (România)
Moderator: Ioan Groșan
Muzica: Cătălina Beta (voce), Albert Tajti (pian)
Muzeul Național al Literaturii Române, Calea Griviței 64-66
18.30:
Lansare în prezența autorului
Vi se pare cumva nedreaptă dispariția dumneavoastră? 
de Matei Vișniec, Editura Tracus Arte, 2019
Prezintă: Ion Bogdan Lefter
MARȚI, 14 MAI
Salonul „Carol I”, Biblioteca Centrală Universitară „Carol I”, Calea Victoriei 88
11.00:
Colocviul Scriitorii și puterea
Invitați: Ko Un (Coreea de Sud), Gabriela Adameșteanu (România), Marco Antonio Campos (Mexic), Victor Ivanovici (Grecia/România), Mircea Martin (România), Călin-Andrei Mihăilescu (Canada/România), Arcadie Suceveanu (Republica Moldova), Eugen Uricaru (România), Matei Vișniec (Franța/România)
Moderator: Ioan Cristescu
Biblioteca Metropolitană București, Strada Tache Ionescu 4
16.00:
Lecturi publice de poezie:
Ionuț Calotă, Clara Mărgineanu, Claudia Minela, Loreta Popa, Flaviu Predescu, Mihaela Stanciu, Daniela Șontică, Daniela Toma, Eugenia Țarălungă
Moderator: Flaviu Predescu
Aula Bibliotecii Centrale Universitare „Carol I”, Calea Victoriei 88
19.00:
Lecturi publice de poezie:
Ion Cocora, Marian Drăghici, Ioana Greceanu, Ioana Ieronim, Nicolae Mareș, Nicolae Prelipceanu, Eugen Suciu
Moderator: Luigi Bambulea
Muzica: Paolo Profeti (saxofon), Ciprian Pop (chitară)
MIERCURI, 15 MAI
Liceul Teoretic Bilingv „Miguel de Cervantes”, Calea Plevnei 38-40
11.00:
FIPB = POETRY – FACE TO FACE
Lecturi și dialog cu Federico Díaz Granados (Columbia)
și Arcadie Suceveanu (Republica Moldova)
Moderator: Flaviu Predescu
Profesor coordonator: Cristian Ciocaniu
Biblioteca Metropolitană București, Strada Tache Ionescu 4
16.00:
Lecturi publice de poezie:
Simona Grazia Dima, Horia Gârbea, Niculina Oprea, Vasile Poenaru, Passionaria Stoicescu
Moderator: Horia Gârbea